انگلیس به شکنجه گر حکومت صدام پناهندگی داد

به گزارش اسلیم فا، فارس نوشت: پزشک عراقی که به ارتکاب جرایم علیه بشریت در زندانهای هولناک صدام متهم بود، در نهایت با حکم دادگاه پیروز به اخذ پناهندگی در انگلیس شد.

انگلیس به شکنجه گر حکومت صدام پناهندگی داد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

یک پزشک عراقی که به ارتکاب جرایم علیه بشریت در زندان های شکنجه صدام رئیس جمهور معدوم عراق متهم بود، در نهایت پیروز به اخذ پناهندگی انگلیس شد و قضات دادگاه حکم دادند که او چاره ای جز انجام چنین جرایمی نداشته است.

روزنامه انگلیسی دیلی میل در این خصوص گزارش کرد، این پزشک 54 ساله که تنها بعنوان MAB، شناخته می گردد، در دهه 1990، به درمان قربانیان شکنجه در زندان های فاجعه بار دیکتاتور عراق می پرداخت.

طبق این گزارش، این پزشک مذکور در سال 1995 به لیبی رفت و در سال 2000، رژیم قذافی را ترک کرد و در سال 2007، برای انگلیس درخواست پناهندگی داد.

روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف گزارش کرد، این پزشک به دلیل نقشی که در دستگاه اطلاعاتی الاستخبارات صدام ایفا نموده بود، پیروز به دریافت پناهندگی نشد اما در نهایت دادگاه تجدیدنظر حکم داد که هیچ گونه شواهدی در مورد مشارکت این پزشک در شکنجه زندانیان موجود نیست.

با این حال، تحقیقات دپارتمان جرایم جنگی آژانس مرزی انگلیس، وضعیت پناهندگی این پزشک عراقی را رد کرد زیرا مرتکب جرایمی علیه بشریت شده بود.

تلگراف گزارش کرد، این پزشک به شکنجه بیماران متهم نیست اما با علم به اینکه زندانیان احتمالاً در معرض شکنجه های بیشتر قرار خواهند گرفت، آنها را مداوا می کرد.

در سال 2015، MAB، با پیروزیت استدلال کرد که تحت فشار چنین اقداماتی را انجام می داده است و در یک دادگاه مهاجرتی اعتراف کرد که مرتکب جرایمی علیه بشریت شده است.

با اینحال ، دو سال بعد، ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس که در آن موقع وزیر کشور بود، با اعطای پناهندگی به این پزشک عراقی مخالفت کرد و دادگاه دیگری نیز دفاعیات این پزشک مبنی بر تحت فشار بودن برای انجام چنین اقداماتی را رد کرد.

طبق این گزارش، هم اکنون، سه قاضی دادگاههای قضایی انگلیس به نفع این پزشک عراقی رأی داده اند و می گویند که هیچ شواهدی که نقش این پزشک را در شکنجه زندانیان اثبات کند، وجود ندارد و اینکه پزشک صرفنظر از هرگونه پیامدی که ممکن بود برای زندانیان به همراه داشته باشد، باید به مداوای بیماران می پرداخت.

ماه گذشته، یک گور دسته جمعی با بیش از 70 جسد زن و کودک در تل الشیخیه در حدود 200 مایلی از جنوب بغداد پیدا شد و شواهد نشان می دهد که این افراد در نتیجه کمپین هولناک انفال صدام علیه نمودهای عراق قربانی شدند.

طبق این گزارش، این عملیات بین سالهای 1987 و 1988 رخ داد و حدود 180 هزار کرد عراقی کشته شدند و بیش از 3 هزار روستا نیز تخریب شد.

پس از سقوط رژیم صدام در سال 2003، صدها گور جمعی ر اکثر استان های عراق کشف شد که در دهه هشتاد و نود قرن 20 کشته شده بودند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 337

به "انگلیس به شکنجه گر حکومت صدام پناهندگی داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس به شکنجه گر حکومت صدام پناهندگی داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید