برنامه وزارت ورزش برای برطرف ضعف، تدبیر ویژه برای کرسی بین المللی

به گزارش اسلیم فا، به گزارش خبرنگاران، مهدی علی نژاد 21 آذرماه سال گذشته با حکم وزیر ورزش به عنوان سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش منصوب شد و به فاصله دو ماه بعد در تاریخ 29 بهمن ماه حکم قطعی مدیریت در این معاونت را از مسعود سلطانی فر گرفت.

برنامه وزارت ورزش برای برطرف ضعف، تدبیر ویژه برای کرسی بین المللی

این معاون وزیر ورزش که به واسطه حضور در وزارت ورزش از ریاست خود در فدراسیون ووشو کناره گیری کرد امروز دوشنبه در خصوص مسائل بین المللی ورزش ایران با توجه به بحران حاصل از کرونا و شیوع این ویروس شرح داد.

مهدی علی نژاد با اشاره به اهمیت تقویت روابط بین الملل در حوزه ورزش گفت: بارها به واسطه نداشتن کرسی های مؤثر در مجامع بین المللی، ورزش ایران دچار آسیب شده است و این موضوع اهمیت کرسی های بین المللی را نشان می دهد.

وی با اشاره به پیگیری امور بین الملل در فدراسیون ها توسط روابط بین الملل آنها اعلام نمود: البته شرایط فعلی نشان می دهد که نتایج خوبی حاصل نشده است، وزارت ورزش در این زمینه به دنبال چاره اندیشی بوده و فعالیت هایی هم داشت اما نتایج زیادی حاصل نشد.

علی نژاد تاکید نمود: با حمایت وزیر اخیراً اقدامات خوبی در این زمینه اجرا شده از جمله اینکه حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی و صندلی نمایندگان ایران در مجامع بین المللی به عنوان یکی از وظایف جدید در شورای برون مرزی پیگیری می گردد.

وی توضیح داد: تا پیش از این شورای برون مرزی فقط مسئولیت آنالیز اعزام ها را داشت اما با تشکیل دبیرخانه، از این پس موضوع کرسی های بین المللی هم در این شورا دنبال خواهد شد.

علی نژاد همچنین از تهیه آئین نامه ویژه در این زمینه اطلاع داد و اینکه این آئین نامه در اختیار فدراسیون ها گذاشته می گردد.

علی نژاد همچنین اولویت های مورد نظر برای کسب کرسی بین المللی را مطرح کرد. بر این اساس کسب و حفظ کرسی در کمیته بین المللی المپیک، کمیسیون ها و تشکل های وابسته به این کمیته، کسب و حفظ کرسی در شورای المپیک آسیا و کمیته و نهادهای وابسته به این شورا، کسب و حفظ کرسی در فدراسیون های بین المللی و کمیته ها و نهادهای وابسته، کسب و حفظ کرسی در فدراسیون های آسیایی و کمیته و نهادهای وابسته، کسب کرسی در سایر نهادهای بین المللی و.... جزو اولویت ها هستند.

چگونگی حمایت از کاندیداهای ایران در انتخابات بین المللی دیگر موضوع مورد بحث توسط مهدی علی نژاد بود. وی در این زمینه یاری به مواردی مانند یاری های اقتصادی، ارائه تسهیلات و هماهنگی با دستگاه های اجرایی، پرداخت بخشی از هزینه های حضور اعضا در جلسات مربوطه و … اشاره نمود.

طرح درخواست حضور در انتخابات توسط فدراسیون داخلی مربوطه حداقل 6 ماه قبل از شرکت در انتخابات به دبیر شورای برون مرزی، موردی بود که معاون وزیر ورزش بر آن برای حمایت از کسب کرسی بین المللی تاکید نمود.

معاون وزیر ورزش همچنین اعلام نمود: در صورت تأیید کاندیدا و کرسی موردنظر توسط شورا، وزارت ورزش نسبت به ارائه تسهیلات لازم اقدام می نماید، همچنین اعضای ایرانی مجامع بین المللی موظف هستند گزارش 6 ماهه عملکرد خود را ارائه دهند.

وی در خصوص الزامات مورد نظر برای کسب کرسی بین المللی بر اساس برنامه جدید تاکید نمود: فدراسیون ها و افراد کاندیدای کسب کرسی یا دارندگان کرسی های قبلی، موظف به ارائه پیشنهادات و برنامه های خود به شورا هستند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه اولویت ها برای کسب کرسی بین المللی در کدام رشته ها است، گفت: همان طور که گفتم فدراسیون های المپیکی طبق آئین نامه در اولویت هستند اما در بین این فدراسیون ها هم فدراسیون های مدال آور در بازی های المپیک و آسیایی اولویت بیشتری دارند.

علی نژاد همچنین در واکنش به دیگر سوال خبرنگاران در رابطه با کسب کرسی در IOC و OCA تاکید نمود که در این زمینه نقش و مسئولیت اصلی با کمیته ملی المپیک است اما وزارت ورزش بر اساس آئین نامه ابلاغی حمایت خواهد داشت.

به گفته وی، اگر فدراسیون ها خلاف آئین نامه ابلاغی برای کسب کرسی بین المللی عمل نمایند قطعاً وزارت ورزش موضع خواهد داشت و در بودجه آنها تأثیرگذار می گردد.

به گزارش خبرنگاران، طهماسبی مدیر امور بین الملل وزارت ورزش نیز در نشست امروز حضور داشت.

وی با بیان اینکه یک سالی مسئولیت امور بین الملل را داشتم، اعلام نمود: طی این مدت کوشش کردم خلاءها رفع گردد. رسانه ها باید کوشش نمایند ورزش را با خبرهای خوشایند شاد نمایند. شاید اگر این حمایت ها بود یک قهرمان ایرانی رئیس AFC می شد. چرا ما نباید به این فکر کنیم که رئیس کمیته بین المللی المپیک یک ایرانی باشد؟

وی با تاکید بر اینکه امروز دستورالعمل کسب کرسی بین المللی به فدراسیون ها ابلاغ می گردد، ادامه داد: با این دستورالعمل افرادی سراغ فدراسیون ها می آیند که باعث تقویت فدراسیون خواهند شد. در این صورت می توان از ظرفیت ورزش برای حل سایر مسائل استفاده کرد.

مدیر امور بین الملل وزارت ورزش، یادآور شد: دیپلماسی ورزش در سالهای گذشته فعال نبوده است. شورای برون مرزی وارد فاز جدیدی خواهد شد. کمیته های دیگری هم شکل خواهد گرفت؛ هماهنگی امور بین الملل فدراسیون های ورزشی یکی از این موارد است در این صورت علاوه بر فدراسیون ها، استان ها هم فعال خواهند شد. امور بین الملل جوانان و هماهنگی حقوق بین الملل هم فعال خواهند شد. ظرفیت این آئین نامه افزایش کمی و کیفی پتانسیل های ظرفیت های مدیریتی در آینده است. ما الان ضعف هایی درباره قراردادهای بین الملل داریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 985

به "برنامه وزارت ورزش برای برطرف ضعف، تدبیر ویژه برای کرسی بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه وزارت ورزش برای برطرف ضعف، تدبیر ویژه برای کرسی بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید