جزئیات ایجاد وزارت انرژی از زبان نماینده تهران

به گزارش اسلیم فا، تهران (پانا) - عضو کمیسیون انرژی مجلس در توئیتی به سناریوهایی درباره یکی از اولویت های کمیسیون انرژی، یعنی ایجاد وزارت انرژی اشاره کرد.

جزئیات ایجاد وزارت انرژی از زبان نماینده تهران

مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون انرژی مجلس در توئیتی نوشت:

در سرفصل پنجم اولویت های کمیسیون انرژی، اصلاح ساختار حکمرانی انرژی باایجاد وزارت انرژی مصوب شده است اگر دولت تازه براین ضرورت واقف باشد، وقت مناسب اجرای آن ابتدای دولت است. چراکه با تثبیت وزرای تازه مقاومت برای تغییرات ساختاری بالا می رود.

1. سناریوی اول: وزیر پیشنهادی نفت همزمان سرپرست وزارت نیرو شود و در لایحه ای دوفوریتی، مجوز لازم از مجلس اخذ شود تا نام و ساختار به وزارت انرژی تغییر کند. در این فرصت، وزیر نفت اصلاحات ساختاری لازم را دنبال کند. در این سناریو بخش آب وزارت نیرو به وزارت جهادکشاورزی منتقل می شود.

2. سناریوی دوم: وزیر نیرو هم به مجلس معرفی می شود، اما پس از تغییرات با لایحه دوفوریتی فوق الذکر، بخش آب وزارت نیرو با بخش منابع طبیعی وزارت جهادکشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست، مجموعا به وزارتخانه آب، منابع طبیعی و محیط زیست تغییر نام می دهد. (سناریوهای 1 و 2 کوتاه مدت است)

3. سناریوی سوم (میان مدت): وزرای نفت و نیرو، زیر نظر معاون راهبردی انرژی رییس جمهور (دبیرخانه شورایعالی انرژی) فعالیت می نمایند تا مقدمات طراحی ساختار بهینه برای وزارت انرژی را فراهم کرده، تا آن زمان هم به صورت هماهنگ با یکدیگر حکمرانی انرژی را یکپارچه دنبال نمایند.

کمیته اصلاح ساختار حکمرانی کمیسیون انرژی، تمام سناریوها را بررسی و در قالب طرح دنبال کرده. اما بهتر است با تفاهم دوجانبه، لایحه از سوی دولت تهیه و ارسال شود. در هر سه سناریو، برای کاهش تصدی گری و سبک کردن بار وزارت انرژی از بنگاه داری، تدبیر مناسب پیش بینی شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1790

به "جزئیات ایجاد وزارت انرژی از زبان نماینده تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ایجاد وزارت انرژی از زبان نماینده تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید