خبرنگاران پرتغال گوترش را برای دور دوم ریاست سازمان ملل معرفی کرد

به گزارش اسلیم فا، تهران - خبرنگاران - دولت پرتغال با ارسال نامه رسمی به روسای مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش را برای راهنمایی یک دوره پنج ساله دیگر این نهاد بین المللی معرفی کرد.

خبرنگاران پرتغال گوترش را برای دور دوم ریاست سازمان ملل معرفی کرد

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، استفان دوجاریک سخنگوی دبیر سازمان ملل متحد از ارسال نامه رسمی دولت پرتغال مبنی بر نامزدی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل برای راهنمایی این نهاد بین المللی برای یک دوره پنج ساله دیگر اطلاع داد.

وی گفت، این نامه رسمی از سوی دولت پرتغال به رئیس مجمع عمومی و رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال شده است.

براساس قوانین فرآیند انتخاب دبیرکل سازمان ملل، کشورهای خواستار معرفی نامزد، نخست باید اسامی این نامزدها را به وسیله نامه رسمی به ریاست مجمع عمومی سازمان مذکور اعلام نمایند.

گوترش، نخست وزیر پیشین پرتغال که سابقه ریاست بر کمیسیاریای عالی پناهجویان سازمان ملل را دارد، اکتبر 2016میلادی با رأی 193 عضو مجمع عمومی جانشین بان کی مون کره ای شد و از 1 ژانویه 2017 مشغول به کار شد.

آنتونیو گوترش 71 ساله پیشتر و با نزدیک شدن به سرانجام دوره پنج ساله ریاست بر مهمترین نهاد بین المللی، به صورت رسمی خبر از تمایل و قصد خود برای نامزدی در انتخابات دور بعدی ریاست بر سازمان ملل داد.

وی که هنوز یکسال دیگر تا سرانجام دوره دبیرکلی او بر سازمان ملل زمان باقی است، در حالی با امید به همراهی دولت جدید آمریکا عزم خود را برای حفظ دبیرکلی برای دور دوم جزم نموده که چالش های مقطعی و ساختاری سازمان ملل در چهار سال اخیر، او را وامدار بعضی قدرت های دارای حق وتو نموده است.

از طرفی روزی که گوترش به دبیر کلی سازمان ملل انتخاب شد گفت که برای وصل کردن آمده و وعده دیپلماسی نوین برای صلح داد؛ اما دبیرکل سازمانی که انتظار می رود دژ مستحکم چندجانبه گرایی باشد، در چهار سال پیش با قطبی شدن فزاینده دنیا، همه گیری ویروس کرونا، افول اقتصاد و افزایش نابرابری و رشد تنش ها میان ابرقدرت ها روبرو بود و نتوانست در برابر چالش های دنیای و منطقه ای مانند یک جانبه گرایی بعضی از کشورها، جنگ های منطقه ای و تحریم های غیرقانونی اقدام خاصی انجام دهد.

در سال های اخیر دبیرکل سازمان ملل با دو معضل ساز مخالف کشورهای انزواطلب در قبال چندجانبه گرایی و بحران کرونا روبرو بوده است. البته همچون گذشته وابستگی سازمان ملل و شخص دبیر کل به کشورهای دارای حق وتو مانع از آن شده که قدمی جدی در پیگیری سیاست های متضاد با منافع قدرتهای دنیای، برداشته گردد.

شخص گوترش در نشستی مجازی ای که به مناسبت گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد مجمع عمومی برگزار شده بود به همه گیری کووید 19 اشاره نمود و آن را موجب آشکار شدن نقص های جدی چندجانبه گرایی، همکاری و همبستگی دنیای پرده برداشته گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1618

به "خبرنگاران پرتغال گوترش را برای دور دوم ریاست سازمان ملل معرفی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پرتغال گوترش را برای دور دوم ریاست سازمان ملل معرفی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید