لاوروف: کاهش تعهدات برجامی ایران پروتکل الحاقی را نقض نمی کند

به گزارش اسلیم فا، وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه کاهش تعهدات برجامی ایران با ابلاغ به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرا شده و پیمان عدم گسترش هستهای و مفاد پروتکل الحاقی را نقض نمی کند، آمریکا را مسئول وضعیت کنونی پیرامون برجام دانست.

لاوروف: کاهش تعهدات برجامی ایران پروتکل الحاقی را نقض نمی کند

به گزارش گروه بین الملل اسلیم فا به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی گفت، وضعیت نگران کننده پیرامون توافق هسته ای با ایران از آن جهت شکل گرفته که آمریکا نه تنها از اجرای تعهدات خویش خودداری کرده، بلکه دیگر شرکت کنندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نیز به این کار مجبور کرده است.

لاوروف گفت: ما بشدت نگران وضعیت به وجود آمده پیرامون توافق هسته ای هستیم و این نگرانی نه روز و نه دیروز، بلکه در ماه مه سال گذشته زمانی که ایالات متحده به شکل کاملاً نادرستی خروج خود از این توافقنامه بین المللی را گفت، به وجود آمده است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد آمریکا نه تنها اجرای تعهدات خویش در چارچوب برجام را نقض کرده و قوانین بین المللی را به شکلی نادرست نقض کرده است، بلکه کاملا متکبرانه و با تهدید به مجازات از طریق اعمال تحریم ها ، سایر کشورهای جهان را نیز از اجرای تعهداتشان در چارچوب برنامه اقدام مشترک (برجام) منع کرده است. بدین ترتیب واشنگتن خود یک مشکل ریشه ای در مسئله برجام است که از دیگران خواسته تا هیچ کاری در جهت اجرای تعهداتشان انجام ندهند. در عوض از ایران خواسته تا بدون استثنا تمامی تعهدات خود را اجرا کرده و در پاسخ به اقدامات تحریک آمیز هیچ واکنشی نشان ندهد.

سرگئی لاوروف یادآور شد، کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا سعی می کنند تا مسئولیت وضعیت کنونی پیرامون توافق هسته ای را به گردن ایران بیاندازند. وی گفت: ما چنین احساس می کنیم کشورهای اروپایی به دلایل مختلف از جمله اعمال فشار مستقیم از سوی واشنگتن به راحتی سعی دارند مسئولیت همه چیز را به گردن ایران بیاندازند و علت اصلی بحران، یعنی اقدامات آمریکا و خروج یکجانبه از این توافق نامه را نادیده می گیرند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، اقدامات در نظر گرفته شده از سوی ایران درباره کاهش تعهدات این کشور در چارچوب توافق هسته ای، هیچ یک از توافقات درباره عدم گسترش سلاح هسته ای را نقض نکرده است.

لاوروف گفت: من در اینجا تاکید می کنم که همه اقدامات ایران درباره کاهش تعهدات خویش با ابلاغ آنها به آژانس بین المللی انرژی اتمی و با حضور بازرسان این سازمان اجرا شده و هیچیک از مفاد پیمان مربوط به عدم گسترش هسته ای و مفاد به اصطلاح پروتکل الحاقی در توافقنامه هسته ای را نقض نکرده است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: ما همچنان اصرار داریم که همه شرکت کنندگان در توافق هسته ای، تمامی مفاد برنامه جامع اقدام مشترک را اجرا کنند و ما نیز به تعهدات خویش در این زمینه عمل می کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 628

به "لاوروف: کاهش تعهدات برجامی ایران پروتکل الحاقی را نقض نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: کاهش تعهدات برجامی ایران پروتکل الحاقی را نقض نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید